poniedziałek, 24 lipca 2017

ETAP 0: 10 rzeczy do przemyślenia zanim staniesz się twórcą internetowym
Początki zawsze bywają trudne. Zawsze najlepszym startem jest opracowanie zaplecza teoretycznego i  tym się dzisiaj zajmiemy. Stąd nazwa Etap 0, ponieważ jest on w zasadzie przygotowaniem do podjęcia konkretnych kroków. 
No to START!1. Koncepcja

Wybierz temat jaki Cię interesuje. Doprecyzuj co i w jaki sposób chcesz pokazać. Np. moda - czy będą to Twoje stylizacje, porady, inspiracje, a może historia mody? fotografia - czy będą to Twoje zdjęcia, poradnik dla początkujących/zaawansowanych, a może nowinki dotyczące sprzętu? etc.
PAMIĘTAJ: Nie idź za tłumem, bądź kreatywny.
Nie pisz o tym, o czym piszą wszyscy. Zastanów się czego brakuje w Polskim internecie. Wciel się w rolę odbiorcy i zastanów, się co chętnie sam byś czytał.2. Forma

Blogspot, Wordpress, Instagram, Facebook, Tumblr, YouTube... Masz tak wiele możliwości. Zastanów się, która forma przekazu będzie odpowiednia dla Twojej twórczości. Nie musisz ograniczać się do tylko jednej platformy. Np. docelowo możesz pracować na Wordpressie, a na Facebooku i Instagramie przypominać czytelnikom o nowych wpisach lub działać równolegle na Instagramie i Tumblrze, żeby poszerzyć grono odbiorców.
PAMIĘTAJ: Wykorzystaj swoje umiejętności - lekkie pióro, zmysł estetyczny, nienaganną dykcję etc. 3. Odbiorcy

Pisać, ale dla kogo? Zastanów się do jakiego grona odbiorców chcesz trafić. Np. do nastolatków,  dziewcząt/kobiet, studentów, mieszkańców konkretnego miasta, miłośników gier, rodziców. Dostosuj Swój styl pisania/nagrywania oraz sposoby promocji.
PAMIĘTAJ: Dla wszystkich najczęściej znaczy dla nikogo.4. Kreowanie postaci

W internecie możesz być kim zechcesz. Możesz być sobą lub wykreować zupełnie nową postać (np. na kanale komediowym). Możesz pokazać światu im jesteś lub wykreować postać, jaką chcesz być ("lepszą" wersję siebie). Np. jeśli w prawdziwym życiu jesteś cichą, nieśmiałą osobą, w internecie wcale nie musisz taki być. Może się to okazać świetnym ćwiczeniem. Pozwoli Ci odkryć zupełnie nowe oblicze i nabrać pewności siebie.
PAMIĘTAJ: Wyeksponuj swoje najlepsze cechy.5. Indywidualizm

Postaw na oryginalność. Poszukaj w sobie czegoś, co Cię wyróżnia na tle innych. Kolor włosów, egzotyczna uroda, sposób mówienia, styl pisania etc. Niech to będzie Twój znak rozpoznawczy.
PAMIĘTAJ: Podążając za kimś nigdy go nie wyprzedzisz.6. Konsekwencja

Trzymaj się tematu, który wybrałeś. Jeśli piszesz o modzie, nie recenzuj płynu do czyszczenia piekarnika. Staraj się, aby treści były spójne - zachowane w tej samej konwencji, pisane tą samą czcionką, jeśli np. tytuł piszesz z wielkiej litery, to pisz tak wszystkie tytuły.
PAMIĘTAJ: Konsekwencja nie znaczy nuda.7. Systematyczność 

Staraj się publikować w miarę regularnie. Np. raz w tygodniu/ 3 razy w tygodniu/ cdziennie. Spróbuj dodawać posty/filmy cyklicznie, np. W każdy wtorek, codziennie o 18, co drugi dzień.
PAMIĘTAJ: Znajdź idealny balans (nie za często, nie za rzadko) i realnie oceń swoje możliwości.8. Szczerość

... wobec siebie i innych. Jeśli nie czujesz jakiegoś tematu - odpuść.
PAMIĘTAJ: Nic na siłę!9. Rozwijaj się 

Kto nic nie robi, cofa się. Ćwicz swoje umiejętności, czytaj książki, bierz udział w konferencjach, poznawaj nowych ludzi - nie tylko z branży. Ćwicz dykcję, pisz do szuflady. Wszystko to pomaga w samodoskonaleniu się, a dzięki temu Twoja praca będzie coraz lepsza.
PAMIĘTAJ: Nie ograniczaj się do rozwoju tylko pod kątem swojej działalności. Poszerzaj horyzonty!10. słuchaj hejtu wyciągaj wnioski

Nie każda krytyka to hejt. Analizuj konstruktywne opinie, wyciągaj wnioski. Staraj się poprawiać błędy i nie popełniaj ich więcej.
PAMIĘTAJ: Oceniając swoją pracę nie zawsze jesteśmy obiektywni. Czasem ktoś może zwrócić Ci uwagę na błąd, którego nie zauważyłeś. Nie tratuj tego jako atak.enjoy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz